Објавено на:

Јордан: Израел не може да победи

t

Непријателството создадено од насилството во Газа ќе го прогонува Блискиот Исток со генерации, предупреди министерот за надворешни работи Ајман Сафади.

Јорданскиот министер за надворешни работи тврди дека Израел не може да постигне воена победа во Газа и веќе претрпел стратешки пораз со отуѓување на целиот регион.

Говорејќи во неделата на Форумот во Доха – годишен собир на дипломати во главниот град на Катар – Ајман Сафади рече дека целта на операцијата на Израел против Хамас е да се собори палестинското население, наместо да се победи милитантната група.

Уништувањето во Газа во изминатите два месеци „е показател за израелската политика која изгледа решена да ги протера жителите“ на енклавата, рече тој, додавајќи дека највисоките израелски претставници, вклучително и министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир и министерот за финансии Безалел Смотрич, беа прилично искрени за таа намера.

Сафади го изнесе гласањето во петокот во Советот за безбедност на ОН, во кое САД ставија вето на предлогот на арапските нации кои бараат хуманитарен прекин на огнот во Газа. Тоа беше единственото гласање против, а американскиот сојузник ОК беше единствениот член од 15-членото тело што се воздржа.

Највисокиот јордански дипломат истакна дека и покрај ветото, Вашингтон јавно го повикува Израел да ја промени својата воена тактика.

„Едноставно кажано, Израел им пркоси на сите – на своите сојузници, меѓународното право и на Обединетите нации“, рече тој. „Израел создаде количина на омраза што ќе го прогонува овој регион и што ќе ги дефинира идните генерации. Тоа им штети на својот народ исто толку колку што влијае на сите во регионот“.

Ова е војна што Израел не може да ја добие. Израел веќе претрпе стратешки пораз, рече Сафади.

Министерот ја обвини израелската окупација на палестинските територии и систематското опструкција на создавањето на палестинска држава како основна причина за непријателствата.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на настанот во Катар преку видео врска, забележа дека САД блокирале неколку предлози за прекин на огнот во Газа во ОН. Тој го нарече нерешениот статус на палестинската државност „единствениот најопасен фактор што го разгорува екстремизмот на Блискиот Исток“.

Израел ја започна својата воена кампања во Газа откако борците на Хамас го пробија граничниот ѕид на 7 октомври и нападнаа неколку населби и воени бази во јужен Израел. Израелските власти соопштија дека како резултат на тоа биле убиени над 1.200 луѓе.

Бројот на загинати во Газа изнесуваше повеќе од 17.700 од неделата, како што е ажурирано од локалното министерство за здравство. Околу две третини од убиените Палестинци биле жени и деца, се наведува во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху објави листа: За ова не може…

Додека израелскиот тим се подготвува да отпатува…

Израелските тенкови влегоа во Газа!

Израелските сили рано утрото го нападнаа градот…

Нетанјаху: Подготвен сум да трпам лични напади…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја објасни…

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…