ЈП Исар со 19 милионска сметка за струја: Директорот загрижен – ќе не втурнат во уште поголема криза

t

Јануарската сметка за струја на штипското комунално претпријатие „Исар“ изнесува 19 милиони денари или за два милиони денари е повисока од месечните приходи на ова комунално претпријатие.

Директорот на јП „Исар“-Штип, Трајче Здравков за МИА вели дека месечните приходи од 17 милиони денари им се за плати, тековно одржување на системот за водоснабдување, собирање на смет, чистење, како и исплатата на кредитот кон Министерството за финансии.

– Со оваа сметка за струја ЈП „Исар“-Штип дополнително ќе се втурне во уште поголема криза. Ако земеме просечно дека ние ЈП „Исар“ има месечни просечни приходи од 17 милиони денари. Тоа значи дека сметката за струја е два милиони денари поголема од нашите приходи. Жално е што и ако досега апелиравме повеќе пати и се знаеше дека ова ќе се случи од страна на институциите немаше реакција, вели Здравков.

Посочи дека не станува збор за капацитет или способност на претпријатијата и општините, туку дека ова е енергетска криза, со која тешко можат да се справат и дополнително ќе ги втурне во трупање на долгови, од кои тешко ќе може да се излезе.

Здравков посочи дека очекуваат до 15 февруари да се приклучат на Хидросистемот „Злетовица“, со што би плаќале помала сметка за струја. Неговите прогнози се дека доколку од наредниот вторни почнат со диструбиција и преработка на водата од Злетовица наредната сметка би изнесувала 10 милиони денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Штипјани ги оставиле децата заклучени во автомобил…

Полицијата поднесе кривична пријава против родители од…

Трагедија: Едно лице почина, а друго се…

Едно лице почина, а друго се бори…

ТРАГЕДИЈА ВО ШТИП: Пронајдена мртва девојка!

Тело на почината 26-годишна девојка од Кавадарци…

Уапсен дилер од Штип, пронајдена дрога и…

МВР информира дека вчера по преземени оперативни…