Објавено на:

Јужна Кореа најави парична помош за Украина, а Холандија ќе ѝ даде борбени авиони

t

Јужна Кореја ќе и обезбеди на Украина среднорочен и долгорочен пакет помош во вредност од 2,3 милијарди долари, чија испорака ќе започне оваа година, најави јужнокорејскиот министер за надворешни работи Чо Тае-Јол за време на состанокот на земјите-партнери во НАТО од Индо-пацифичкиот регион, објавија украинските медиуми.

Покрај тоа, Сеул ќе даде 12 милиони долари за рехабилитација на ранетите украински војници преку Фондот на НАТО за помош на Украина.

На состанокот присуствуваа и претставници на земјите-партнери на НАТО од Индо-пацифичкиот регион, вклучително и Јапонија, Австралија и Нов Зеланд.

Највисокиот дипломат на Јужна Кореја рече дека поддршката на Северна Кореја за вооружувањето на Русија влијае не само на безбедноста на Европа, туку и на Корејскиот Полуостров и на Индо-пацифичкиот регион.

Холандската министерка за одбрана, Каиса Олонгрен, пак, изјави дека Холандија ќе и обезбеди на Украина вкупно 24 борбени авиони Ф-16.

-Севкупно, на Украина ќе и обезбедиме 24 борбени авиони Ф-16. Тие ќе и бидат предадени на Украина штом се е подготвено. Овој момент зависи од обуката на украинските пилоти и техничари, како и, се разбира, од инфраструктурата – нагласи Олонгрен.

Според неа, овој трансфер е заеднички напор со Украина, како и со Данска, САД и други земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Зеленски ги покани Бајден и Си на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани…