Објавено на:

Јужна Кореја одби да ѝ испорача оружје на Украина

t

Јужна Кореја одби да испорача оружје на Украина

Јужнокорејскиот министер за одбрана во телефонскиот разговор со својот украински колега Алексеј Резников на 8 април повтори дека испораката на оружје за Украина ќе биде проблематична, изјави денеска портпаролот на корејското Министерство за одбрана Бо Сунг Чан.


Според портпаролот, министерката Су Вук појасни дека постојат ограничувања за обезбедување на смртоносно оружје за Украина, со оглед на безбедносната ситуација во Јужна Кореја и нејзиното потенцијално влијание врз подготвеноста на армијата на оваа земја.

Сеул претходно посочи дека испораките на смртоносно оружје за Украина се проблематични и дека наместо тоа, во март оваа година јужнокорејското Министерство за одбрана испратило шлемови, оброци, ќебиња, медицински комплети и шатори во вредност од 804.000 долари во Киев, пренесува руската агенција. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…

Украински гувернер: Русите влегоа во Северодонецк, имаме…

Украинските сили можеби ќе треба да се…

Милијардерот Ахметов, сопственик на „Азовстал“, ќе ја…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов, има…