Објавено на:

Њујорк Тајмс: Израел го знаел планот за напад на Xамаc една година однапред

t

Палестинските милитанти го следеа планот „со шокантна прецизност“, објави весникот.

Израелските власти беа предупредени за деталните планови за голем напад на Хамас повеќе од една година пред нападот на милитантната група на 7 октомври, кој однесе околу 1.200 животи, објави во четвртокот Њујорк Тајмс. И покрај предупредувањето, се вели дека официјалните лица ја отфрлиле заканата како неверојатна.

Извештајот на американскиот весник се заснова на анализа на планот за напад од околу 40 страници, кои израелските разузнавачи го нарекоа „Ѕид Ерихон“, како и е-пошта и интервјуа.

Вистинската рација на Хамас вклучуваше многу од елементите наведени во планот, вклучително и употреба на беспилотни летала за оневозможување на граничната ограда на Газа и распоредување на параглајдеристи за испраќање вооружени лица на израелска територија. Според NYT, борците на Хамас го следеле „Ѕидот на Јерихон“ „со шокантна прецизност“.

Милитантите, наводно, дури и нашироко користеле цитат од Куранот кој се наоѓал во планот за напад и гласел: „Изненадете ги низ портата. Ако го направите тоа, сигурно ќе победите“. Стихот првично беше упатство за Евреите предводени од Мојсеј да се потпрат на Бог кога ќе се соочат со огромен непријател.

Кога Израелците го добија документот минатата година, воената проценка наведе дека „сè уште не е можно да се утврди дали планот е целосно прифатен и како ќе се манифестира“, според NYT.

Друго предупредување дојде во јули од ветеран жена аналитичар од израелската разузнавачка агенција за сигнали, која објави дека Хамас спроведува вежби кои целосно се совпаѓаат со „содржината на Ерихонскиот ѕид“. Борците го користеа истиот цитат од Куранот за време на нивната обука. Аналитичарот предупреди дека воените способности на групата се зголемуваат, но не сугерираше дека нападот е неизбежен.

Израелски полковник задолжен за дивизијата Газа ја отфрли загриженоста, нарекувајќи го планот на Хамас „целосно имагинативно“ сценарио и предложи „трпеливо да се чека“. Аналитичарот не се согласува и го спомна ненадејниот напад на сириските и египетските сили што ја започна војната во Јом Кипур во 1973 година. „Веќе доживеавме слично искуство пред 50 години на јужниот фронт во врска со сценарио кое изгледаше имагинарно, а историјата може да се повтори ако не внимаваме“, напиша таа.

Според NYT, Израелците не ги третирале сериозно предупредувачките знаци поради „фатално неточното верување дека Хамас нема способност да нападне и дека нема да се осмели да го стори тоа“, што ја натера владата да „не ги земе предвид зголемените докази за спротивното. ” Претходните извештаи на израелските и меѓународните медиуми го потврдија израелското предзнаење за плановите на Хамас и отфрлањето на предупредувањата од женските членки на војската дека нешто се подготвува во Газа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…