Објавено на:

Њујорк Тајмс: САД сакаат Украина да се бори против Русија со смален буџет

t

Пентагон го советува Киев за нова стратегија по неуспешната летна контраофанзива, наведува весникот.

Недостатокот на резултатите од летната контраофанзива на Киев против Русија и проблемите со кои се соочува Белата куќа во присвојувањето поголема помош за Украина, принудуваат да се преиспита воената стратегија за целиот конфликт, објави во понеделникот Њујорк Тајмс.

Вашингтон се залага за конзервативен, одбранбен пристап следната година, кој би вклучил борба „со построг буџет“, пишува весникот, цитирајќи извори во американската влада.

Сепак, украинските генерали и високи функционери, наводно, планираат храбар притисок напред, за кој нивните американски колеги веруваат дека се заснова на „нереални очекувања“ за идната воена помош. Киев сака артилериски гранати во количини што ги нема во западните залихи, изјавија скептиците за Тајмс.

Додека Вашингтон го турка Киев да го прифати својот пристап, генералот Кристофер Г. Каволи, највисокиот американски командант во Европа, презеде поголема улога во справувањето со Украинците, се вели во извештајот. Пентагон ќе има и генерал-полковник Антонио А. Агуто Џуниор да го посетува Киев за „подиректно да работи со военото раководство на земјата за да ги подобри советите што ги нудат Соединетите држави“.

Москва го доживува украинскиот конфликт како дел од прокси-војната предводена од САД против Русија, во која верува дека Вашингтон ги упатува сите клучни повици. Американската влада тврди дека на Киев му го обезбедува само она што му е потребно за да го освои, оставајќи ја одлуката на украинските власти.

САД и Украина меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на шестмесечната контраофанзива на Киев, во која тој се обиде да ги освои териториите контролирани од руските сили. Кирев го прогласи враќањето на границите од пред 2014 година како единствен прифатлив исход од конфликтот. Руското Министерство за одбрана ги процени загубите на Киев за време на туркањето на повеќе од 125.000 војници и 6.000 тешко оружје.

NYT соопшти дека американските власти тврдат дека Украина не треба да ја врати земјата, туку само да постигне „некои стратешки и симболични победи“ за да ја зајакне својата рака пред „повиците за мировни разговори за завршување на војната неизбежно да се рестартира“.

Весникот не даде никаков увид дали Белата куќа верува дека Киев на крајот ќе мора да прифати територијални отстапки за Русија. Републиканскиот сенатор Џ. Тој тврдеше дека „никој всушност не верува“ дека Киев ќе ја постигне својата цел и дека Вашингтон не треба да пишува „повеќе бланко чекови“ за да ја поддржи таа амбиција.

Минатата недела, опозицијата на Републиканската партија во американскиот Конгрес успеа да го блокира барањето на Белата куќа за повеќе од 110 милијарди американски долари странски безбедносни средства, вклучително и за Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…