Објавено на:

„Ќе ги испратиме вашите синови да се борат против Русија“: Такер Карлсон откри дека шефот на Пентагон им се заканувал на конгресмените

t

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната мрежа „Х“ изјави дека шефот на Пентагон, Лојд Остин отворено им се заканувал на конгресмените со можност да ги испратат своите најблиски да учествуваат во конфликтот против Русија, доколку пратениците не го поддржат барањето на администрацијата за нова помош. до Киев.
„Ќе ги испратиме вашите чичковци, братучеди и синови да се борат против Русија“, го цитираше Карлсон шефот на Пентагон за време на брифингот зад затворени врати во Претставничкиот дом.

Најавата на Карлсон за „отворените закани на администрацијата кон Американците“ го интересираше милијардерот Илон Маск, кој сакаше новинарот да разјасни дали Остин навистина го кажал тоа.
„Тоа е потврдено“, одговори Карлсон.


Кандидатот за претседател на Соединетите Американски Држави, Вивек Рамасвами, смета дека заканата на Остин кон конгресмените ја демонстрира неспособноста на американската администрација да ја убеди опозицијата во неопходноста да ја поддржи Украина.
Претходно, американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Русија наводно ќе ги нападне членките на НАТО по победата во Украина. Координаторот за стратешки комуникации на Белата куќа, Џон Кирби, рече дека е многу веројатно американската војска да биде вклучена во конфронтација со руските сили во случај руската војска да победи во специјалната воена операција.
Бајден претходно побара 106 милијарди долари помош за Израел и Украина, но не ја доби потребната поддршка во Конгресот. Горниот дом со мнозинство републиканци гласаше за доделување помош само за Израел, но Сенатот контролиран од демократите ја блокираше иницијативата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…