Објавено на:

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на ОН итен прекин на огнот во Газа?

t

Советот за безбедност на ОН треба да се состане подоцна денеска на гласање за барање итен прекин на огнот во Газа, откако шефот на ОН Антонио Гутереш го презеде извонредниот чекор да се повика на членот 99 на Повелбата на ОН за да се свика гласањето оваа недела.

Портпаролот на ОН Стефан Дужарик вели дека од средата шефот на ОН разговарал со американскиот државен секретар Антони Блинкен и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и нивните колеги од неколку други земји.

Последната верзија на резолуцијата што ја виде АФП ја нарекува хуманитарната ситуација во Газа „катастрофална“ и „бара итен хуманитарен прекин на огнот“.

Во краткиот текст се повикува и на заштита на цивилите, итно и безусловно ослободување на сите заложници кои Хамас се уште ги држи и хуманитарен пристап до Појасот Газа.

Исходот од гласањето не е јасен – четири претходни нацрти презентирани по избувнувањето на војната беа отфрлени од Советот за безбедност.

Соединетите држави, кои ја отфрлаат идејата за прекин на огнот, рекоа дека новата резолуција на Советот во оваа фаза нема да биде „корисна“. Се смета дека најверојатно ќе го искористи своето вето во Советот за безбедност и ќе го заштити Израел од таков чекор.

„Повторно мислиме дека најдоброто нешто што можеме да го направиме, сите ние, за ситуацијата на теренот, е да дозволиме тивката, задкулисна дипломатија што се случува да продолжи“, рече заменик американскиот амбасадор Роберт Вуд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави…