Ќе има ли генерален штрајк?! – СОНК и Владата не договорија ништо

t

Повторно нема договор за зголемување на платите во образованието

Повторно без договор завршија преговорите помеѓу СОНК и Владата за зголемување на платите во образванието.


-Очекуваме добра сума која ќе ни ја понудат владата преку Министерството за финансии, која што не би можеле да ја одбиеме. Буџетот тука се крои, касата е тука, парите се тука и затоа очекуваме добра сума. Конструктивен предлог кој што ќе го понудиме пред членството, па тие како ќе одлучат, изјави денеска претседателот на СОНК, Јаким Неделков пред денешните предговори со министерот за финансии, Фатмир Бесими околу висината на платите во образованието.

Според Неделков, за нив прифатливо е 18,4% сега и дополнително усогласување на минималната плата со колективните одговори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…