Објавено на:

Ќе има ли крај? – Во Британија почина лице од вирус сличен на ебола, уште две лица се заболени

t

Пациент почина откако беше потврден трет случај на треска Ласа во Велика Британија, соопштија здравствените власти.

Лицето почина во Универзитетската болница Лутон и Данстабл во Бедфордшир, по откривањето на два други случаи на вирусот сличен на ебола во источна Англија, кои беа објавени од Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA) во средата.


Сите три случаи се членови на исто семејство и се разбира дека се поврзани со неодамнешното патување во западна Африка, каде што во некои делови акутната вирусна болест која се пренесува од животните е ендемична.

Ласа треската обично се појавува од изложеност на храна или предмети за домаќинството контаминирани со урина или измет на заразени стаорци.

Може да се пренесе и преку контакт со заразени телесни течности.

Портпаролот на фондацијата NHS на Bedfordshire Hospitals рече: „Ја потврдуваме тажната смрт на пациент во нашата доверба, кој ја потврди треската Ласа. Испраќаме најдлабоко сочувство до нивното семејство во овој тежок момент.

„Ние ќе продолжиме да го поддржуваме семејството на пациентот и нашиот персонал тесно соработува со колегите од Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство за следење на контактите“.

УКХСА вели: „Ние контактираме со лицата кои имале близок контакт со пациентите пред да се потврди нивната инфекција, за да обезбедиме соодветна проценка, поддршка и совети“.

Тука спаѓаат здравствените работници со кои пациентите стапиле во контакт.

„Ризикот за пошироката јавност останува многу низок“, рече агенцијата, додавајќи дека нема докази за дополнителни случаи.

Постои многу низок ризик од пренесување за општата популација, продолжи УКХСА.

Ласа треската е предизвикана од вирусот Ласа. Пред овие последни случаи, имало осум увезени случаи во Британија од 1980 година.

Последните случаи во Велика Британија беа пред 13 години

Последните два случаи се случиле во 2009 година.

Нема докази за натамошно пренесување од ниту еден од овие случаи, велат од Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вулин: Ако патот до ЕУ води низ…

Вулин: Ако патот кон ЕУ води низ…

Бугарија се пишмани: Ќе ја разгледува опцијата…

Бугарија планира да разговара за исплатите на…

ССМ најави масовни протести од утре: Не…

За време на протестите од 1-ви Мај,…

Русите го деминираа Мариупол: Животот се враќа…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…