Ќе има ли средба Блинкен-Лавров во Скопје?

t

Американската страна не побарала средба меѓу рускиот шеф на дилломатијата, Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен на маргините на министерскиот Самит на ОБСЕ во Скопје. Ова го изјава заменик министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Рјабков и нагласи дека таква средба во Скопје ќе нема, пренесува руската агенција ТАСС.

„Не, таква средба ќе нема. Американската страна не побарала такво нешто“, одговори Рјабков на новинарско прашање.

Претходно и помошникот државен секретар европски и евроазиски прашања, Џејмс О’Брајан се воздржа од коментари за потенцијален контакт меѓу Блинкен и Лавров во Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова откри на кого Лавров му рече…

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…

Протекоа информации за тоа што им кажал…

Борбите не можат да траат со месеци,…

(Видео) Хаос: Скопје и утрово е блокирано!

Скопје и утрово е блокирано поради Самитот…