ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО ДОКУМЕНТИ БЕЗ „СЕВЕРНА“: Изгласани измените на Изборниот законик

t

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со што на престојните парламентарни и претседателски избори ќе може да гласаат и граѓаните со истечени лични документи, односно оние кои не ги промениле со новото уставно име.

Со преодната одредба на законот се уредува правото избирачите да може да гласаат со лична карта или патна исправа чија важност истекла во периодот од девет месеци до денот на одржување на изборите.

Исто така Собранието на 147 седница по скратена постапка го донесе и законот за дополнување и измени на Законот за високото образование.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европска народна партија: ВМРО-ДПМНЕ доследно да го…

Манфред Вебер, претседателот на Европската народна партија…

САД го поддржуваат Преспанскиот договор, тоа го…

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и…

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…