Објавено на:

Ќе падне ли и Харков наскоро? Елиминиран водачот на украинската територијална одбрана во градот

t

Во областа Харков, специјалните сили на руската гарда го елиминираа водачот на ќелијата на украинската територијална одбрана, соопшти прес-службата на одделот.

Се наведува дека при извидувањето руската гарда идентификувала вооружена група без знаци за идентификација, која тајно се движела низ шумата кон руските позиции.

„Диверзантите не реагираа на понудата да се предадат и отворија оган. При обидот за пробив, специјалните сили го блокираа непријателот од крилата, по што со одмазднички оган ја уништија диверзантската група предводена од командантот“, пренесува РИА Новости.

По тепачката, членовите на гардата откриле камп за обука, места за одмор, како и неколку комплети борбена опрема.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…