„Ќе победам и на овие, и на следните избори“: Ковачевски планира 12 години да биде премиер

t

Новиот премиер на Република Македонија, Димитар Ковачевски, во денешното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, зборувајќи за неговата политичка кариера, изјави дека планира да остане на функцијата премиер ни помалку ни повеќе, туку 12 години.

„Откако ќе завршам со политиката еден ден, веројатно ќе имам нов предизвик, после 12 години или колку ќе бидат, бидејќи јас се уште се чувствувам за млад и способен“, додавајќи дека планира да го доврши мандатот како премиер, и да остане на функцијата уште два цели мандати.

„Ќе победам и на овие, и на следните избори, нагласе Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ за предлогот за Влада на Мицкоски:…

Од она што денеска беше соопштено во…

Мицкоски: Подавам рака до СДСМ за национално…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешната…

(Видео) Филипче: Комуникација и поправање на грешките…

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче,…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

(Видео) Филипче вети интензивна комуникација со членството:…

Нема веќе нејавување на телефон, вети за…