Ќе пaднe ли Мета?: Започна последната фаза од отпoвикувањето на албанскиот претседател

t

Судската одлука е последниот чекор во процесот за утврдување дали Мета ќе биде сменет или ќе му биде дозволено да остане на функцијата до крајот на неговиот мандат во јули.

Засега не е јасно кога точно судот ќе ја донесе одлуката, но се знае дека процесот би можел да трае еден месец.

Уставниот суд на Албанија денеска ќе заседава по предлогот за отповикување и разрешување на претседателот Илир Мета поради кршење на уставот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама за Косово: Во вакви ситуации војната…

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на тензиите на северот…

Разговор Бегај-Османи: Албанија ја поздравува одлуката на…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај остварил телефонски разговор со неговата…

Скопје ќе заврши како главен град на…

Македонија направи историски пресврт кон Албанија наместо…

Спречен шверц на ветеринарни лекови од Албанија…

На граничниот премин „Блато” на македонско –…

Бајден за 100 годишнината од американско-албанските односи:…

На конференцијата во Тирана, организирана по повод…