Ќе се растура ли Владата? – ВМРО оствари средба со коалициските партнери на Ковачевски

t

Денес би сакал да известам дека Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ оствари средби со тројца пратеници кои што истовремено се и претседатели на политички партии. Тоа се пратениците и претседателите на политичките партии ДОМ, политичката партија ТДП и Српската странка во Македонија, изјави пратеникот Антонијо Милошоски за медиумите.

Тој истакна дека разговарале на темата изборен модел и дека имаат две заеднички гледишта со овие политички субјекти.

– Прво, предложениот закон за една изборна единица кој што се наоѓа сеуште, за жал во фиоката на спикерот Талат Џафери, дека е добро да влезе во процедура и дојде на комисиска расправа за да може секој да го искаже своето мислење. Второ, ВМРО-ДПМНЕ како пратеничка група и како коалиција го поддржува изборниот модел, една изборна единица кој што би требало во иднина да го усогласиме согласно компаративно право и изборниот праг кој што би се применувал. Затоа ги цениме овие средби за продуктивни, корисни и се надеваме дека во најскоро време овој предлог на закон ќе се најде на комисиска расправа и за истиот ќе може да отвориме продуктивна дебата, појасни Милошоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

Ковачевски ја притиска опозицијата: ВМРО-ДПМНЕ да расчисти…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска го повтори ставот…

СДСМ убедени: Референдум против ЕУ не може…

Кристално јасно е дека Христијан Мицкоски е…

Ковачевски: Референдумот предложен од опозицијата е за…

Димитар Ковачевски смета дека прашањето за референдум што…

Апасиев: Наместо да го затворат, СДС и…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев го коментира…