Објавено на:

Ќе си лежат: Врховниот суд на Русија го прогласи балатјонот “Азов” за терористичка организација!

t

Врховниот суд на Русија, на барање на обвинителството, донесе одлука со која украинскиот баталјон „Азов“ е прогласен за терористичка организација.

„Со оваа одлука баталјонот „Азов“ е означен како терористичка организација и неговите активности на територијата на Русија се забранети“, објави судијата.

Против голем број милитанти на Азов во Русија веќе е покрената кривична постапка по написи за екстремизам, платеници и слично. Сега милитантите на Азов може да бидат гонети како соучесници, учесници и организатори на терористичка организација, за што е предвидена казна затвор од 10 до 20 години. Истовремено, законот ги ослободува од одговорност лицата кои доброволно престанале да учествуваат во ваква организација, пред апсењето и поведувањето истражни дејствија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…