Џафери нема да дозволи референдум?!

t

Иако се доволни само 100, ВМРО ДПМНЕ во Собранието поднесоа 650 потписи за референдум, за кои тврдат дека ги собрале за половина час. На потег е претседателот на Собранието, кој треба да утврди дали иницијативата е уредна.

На иницијативата стои името Република Македонија, но Мицевски смета дека тоа не треба да биде причина за отфрлање, затоа што во моментот на потпишувањето на Договорот со Бугарија, тоа било официјалното име на државата.

Доколку иницијативата, сепак биде прогласена за неуредна, за неа треба да се произнесат пратениците на пленарна седница.

Во таков случај, координаторот на пратеничката група се надева на свеста на колегите од владејачкото мнозинство,особено на тие кои не го поддржаа францускиот предлог. Но, мнозинството пратеници остануваат на ставот дека референдум не треба да има.

СДСМ ќе чекаат да видат дали ќе помине иницијативата во Собранието, а потоа ќе се изјаснат дали ќе повикаат на бојкот или ќе гласаат против.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вака прави НАРОД: Над 600.000 демонстранти на…

Над 600.000 демонстранти маршираат против најавената судска…

Познатиот фудбалер во затвор дели автограми во…

Дани Алвеш моментално е во затвор поради…

Привремено затворен преминот Неготино поради работа на…

Патниот премин Неготино времено ќе биде затворен…

(Видео) РЕКА ОД НАРОД: Израелската армија го…

Израелските одбранбени сили го подигнаа нивото на…

РКЕ утре ќе носи одлука за нови…

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува…