Џонсон: Лудило е да мислиме дека пандемијата е завршена, мора да се држиме до планот Б

t

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон денеска изјави дека е целосно лудило да се мисли дека пандемијата на корона вирус е завршена.

„Апсолутна глупост е да се каже дека сѐ е готово… мора да се држиме до планот Б“, рече премиерот Џонсон.

„Секако дека ќе ги држиме под контрола сите мерки, но мислам дека комбинацијата на рестриктивни мерки што ги правиме во моментов е вистинската“, објасни Џонсон, пренесува Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…

Најтешка зима за шкотското здравство: Болниците полни…

Болниците во Шкотска се „речиси целосно полни”,…