Објавено на:

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги собра бодовите од натпреварот

t

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската улога и славеше со минимални 1-0 (1-0) над Австрија во вториот натпревар од групата Д на Европското првенство кое се игра во Германија.

„Триколорите“ го започнаа мечот во посакуваниот ритам и делуваа многу поопасно во првите 45 минути. Избраниците на Дидие Дешамп создадоа неколку одлични шанси, најзрелите преку Килиан Мбапе, но голот сепак дојде по авто-голот на Максимилиан Вобер во 38. минута. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левичарите во Франција го обвинија Макрон за…

Победниците на изборите од француската левичарска коалиција…

Шпанскиот репрезентативец Jамал ​ стана најмладиот стрелец…

Ламин Јамал, фудбалскиот препрезентативец на Шпанија, стана…

Пад на еврото по изборите во Франција

Еврото падна по вториот круг од парламентарните…

Пет можни сценарија по изборите во Франција…

Откако левиот блок освои најмногу мандати во…

Макрон одби да ѝ се обрати на…

Францускиот лидер Емануел Макрон нема да се…