13% од македонските граѓани сметаат дека Украина ќе победи во војната

t

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина ќе победи во војната со Русија, покажува анкетата на ИРИ. 36% сметаат дека Русија ќе ја добие војната, а 51% не знаат кој би победил.

Инаку најголем дел од испитаниците од Македонија не поддржуваат ниту една страна во конфликтот. 18% ја поддржуваат Украина, а 19% Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев: Повторно оживеа фашизмот во Европа

Русија спроведува специјална воена операција за целосно…

„Многу тешка ноќ“: Полска ја подигна авијацијата…

Полска синоќа ги подигна своите воздухопловни сили…

САД наредија затворање на руските визни центри…

Американските власти ги информираа руските дипломати во…

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…