158 санкционирани возачи во Скопје, 14 лица возеле под дејство на алкохол

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 27 санкции, 14 мерки за возење под дејство на алкохол, 13 санкции за возење без возачка дозвола.


Изречени се шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет мерки за возач почетник, шест мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 57 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Објавени песните за избор на Евровизија,…

МРТ ги претстави шесте избрани песни во…

Влaста увeрувa дeка нe сe рaзговара зa…

Власта уверува дека со Бугарија не се…

17.182 случаи на новид во Македонија, министерот…

Дополнителни рестриктивни мерки засега нема, а доколку…

Денес променливо и облачно со врнежи од…

Времето денеска претпладне ќе биде променливо облачно…

Партиска реорганизација: Проширување на Извршниот комитет и…

ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе има нов состав на…