158 санкционирани возачи во Скопје, 14 лица возеле под дејство на алкохол

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 27 санкции, 14 мерки за возење под дејство на алкохол, 13 санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет мерки за возач почетник, шест мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 57 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија на 85-то место на светскиот индекс…

На меѓународниот индекс за перцепција на корупцијата…

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Само во Скопје МВР казни 157 возачи…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

МВР со полни раце работа: 170 казни…

Министерството за внатрешни работи во текот на…