Објавено на:

16 лица, од кои 7 малолетници, уапсени за пустошење на шуми во Борула, прилепско

t

На 26.05.2022 на повеќе локации во Борула, прилепско е спроведена координирана акција по Оперативна акција “Гора” на СВР Битола-ОВР Прилеп – НККР, Одделот за криминалистичка полиција и Одделот за специјални полициски операции со поддршка на  ЈП Национални шуми и внатрешна контрола на ЈП Национални шуми.

Од слобода се лишени И. А.(35), С. А.(58),  А. З .(27) Д. А. (25), Н. М. (26), М. А.(24),   А. А.(41), Ш. З.(41), П. К(42)сите од Прилеп, како и седум малолетници.

Одземени се шест патнички моторни возила кои беа натоварени со дрва. Исто така, одземени се и шест моторни пили, 15 коњи и дрвна маса од околу 45 метри кубни,кои се предадени на шумочуварската служба при ЈП” Национални шуми”, информираат од МВР. 

По документирање на службениот материјал ќе биде поднесена кривична пријава до ОЈО Прилеп по член 226 “Пустошење на шуми” од КЗ на РСМ. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

16 лица, од кои 7 малолетници, уапсени…

На 26.05.2022 на повеќе локации во Борула,…

(Видео) Голема полициска акција по наредба на…

Во текот на ноќта по насоки на…

Четворица македонски државјани уапсени во Косово

Косовската полиција соопшти синоќа дека, по неколкудневни…

Уапceни повеќе млади лица од Скопје –…

Во текот на вчерашниот ден МВР апсеше…