188 нови случаи на коронавирус во Македонија

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.245 тестови, а регистрирани се 188 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 123, Битола – 18, Кавадарци – 10, Прилеп – 6, Куманово – 5, Штип и Делчево – по 4, Гостивар, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (188), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 7, Куманово и Охрид – по 6, Кавдарци -4, Гевгелија – 3, Кичево – 2, Гостивар, Кочани, Струга , Свети Николе и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 3 починати лица од: Скопје (79г), Куманово (84г) и Прилеп (88г) , сите лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (3), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.245 тестови преку: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-97, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-70, Биотек-53, Систина-35, лабораторија Лаор-123, Синлаб-6, Ремедика-1, Плодност-47, Генеа-5, Никоб Лаб-188, ВФВ Медикал-65, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–12, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.024.

Досега во земјата се направени вкупно 1.953.866 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.066, бројот на оздравени пациенти е 293.819, на починати е 9.206, а бројот на активни случаи изнесува 2.041.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 142985, Активни 1152

Куманово 16525, Активни 64

Битола 14712, Активни 167

Прилеп 13940, Активни 94

Тетово 13408, Активни 42

Кавадарци 10445, Активни 98

Велес 9659, Активни 38

Гостивар 9523, Активни 16

Охрид 8693, Активни 67

Струмица 7990 28

Штип 7962, Активни 19

Кичево 5547, Активни 46

Кочани 5043, Активни 32

Струга 4686, Активни 9

Гевгелија 4358, Активни 27

Неготино 3653, Активни 16

Ресен 2669, Активни 16

Свети Николе 2613, Активни 2

Радовиш 2513, Активни 13

Крива Паланка 2403, Активни 2

Делчево 1928, Активни 28

Дебар 1667, Активни 9

Берово 1640, Активни 5

Валандово 1473, Активни 5

Виница 1377, Активни 11

Пробиштип 1261, Активни 3

Богданци 1020, Активни 9

Кратово 958, Активни 3

Крушево 917, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 5

Македонски Брод 736, Активни 2

Демир Капија 586, Активни 2

Македонска Каменица 522, Активни 3

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 343, Активни 1

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…