2/3 од можните тактички и борбени групи на Руската Федерација влегле во Украина, се очекува нов голем напад 5 часот наутро

t

Генералштабот на Украина соопшти дека 2/3 од можните тактички и борбени групи на Руската Федерација влегле во Украина.

Вооружените сили на Украина се подготвуваат за веројатен втор бран гранатирање од страна на руски војници, изјави Олексиј Арестович , советник на шефот на Кабинетот на претседателот на Украина , во ток-шоуто „Право на моќ“, пренесува Газета.ua.

Пред тоа, руските вооружени сили ќе преземат оперативна пауза за да ја истражат ситуацијата.

Новиот напад најверојатно ќе започне во 5 часот наутро на 25 февруари.

Борбите меѓу украинската и руската армија се во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…