3Г мрежата станува историја

t

Две децении старата 3G мрежа официјално престана да постои во вторникот на 22 февруари.

AT&T ги подготви сите корисници кои се уште беа на 3G мрежата и објави дека 3G мрежата се гаси.

AT&T прв го исклучи 3G, а сега го следеа и други мобилни оператори во САД, така што мрежата и официјално е завршена.

Сите се сеќаваме пред 20 години кога 3G првпат се појави во Јапонија, а потоа и низ светот и ни вети брзина на преземање од 7,2 Mbps, иако на крајот добивме 3 Mbps.

Ајфонот го претстави iPhone 3G во 2008 година и до 2009 година беше златното доба на 3G мрежата.

Веројатно iPhone немаше да стане тоа што е денес, да не беше 3G мрежата.

Го претвори во најдоминантниот мобилен телефон во светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Започнува зрачењето: Три компании во трка за…

– По завршувањето на јавната расправа до…

3Г мрежата станува историја

Две децении старата 3G мрежа официјално престана…

Иднината е сега: Инфиникс го лансираше првиот…

Infinix денес го лансираше својот прв врвен…

Започна xaocoт: Бројни авиокомпании ги отkaжаа летовите…

Голем број авиокомпании се загрижени дека поставувањето…

13 македонски градови подготвени за 5Г

Досега 13 градови во Македонија се подготвени…