3aeв нema да користи aпaнажа, ќе се вработи во семејните фирми, но ќе користи обезбедување

t

Поранешниот премиер Зоран Заев од вчера има право да користи државни привилегии онолку време колку што бил на функција, односно четири и пол години.

Во изјава за порталот А1он тој изјави дека нема да го искористи правото на апанажа, ниту тоа на автомоил и возач. Вели дека делумно ќе го искористи само правото на обезедување и тоа ретко. Тој има право на шест бодигарди, кои може самиот да ги одбере за да го чуваат 24 часа.

Ќе се вработам во семејните фирми, па ќе користам возило од некоја од фирмите, таму ќе земам и плата, па нема да користам апанажа, вели Заев за порталот.

Повеќе на А1он

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

280 компании ќе добијат финансиска помош од…

Договори за финансиска помош ќе бидат потпишани…

Вработени како обезбедување вршеле изнуда со мачета…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје…

Инвестициски бум: Руси основале над 300 фирми…

Руси основале над 300 фирми во Србија…

Федералната служба за безбедност на Русија привела…

Истражувачкиот новинар Христо Грозев објави дека ФСБ…

Филипче се правда: Не барал шофер и…

Поранешниот министер за здравство Венко Филипче ќе…