Објавено на:

61% од Србите ги обвинуваат САД и НАТО за ситуацијата во Украина: Експертите велат соседната земја е спонтано русофилна

t

Две третини од српските граѓани, или 61 отсто, веруваат дека САД и НАТО се виновни за војната во Украина, додека 4,5 отсто сметаат дека е виновна Украина, а 3,5 отсто сметаат дека Русија е виновна, покажува истражувањето. спроведена од НСПМ, која имаше две прашања – кој е во право и кој е виновен за војната во Украина.

Истражувањето покажа дека пет отсто од српските граѓани сметаат дека Украина е во право, 36 отсто сметаат дека Русија е во право, 29 отсто сметаат дека никој не е во право, а 30 отсто не можат да одлучат.

Според Јоргос Вукадиновиќ од НСПМ, јавното мислење во Србија е спонтано русофилско. Според Вукадиновиќ, граѓаните на Србија не прават многу грешки, сметаат дека ова е продолжение на она што го гледале над себе и околу себе во 1999 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Андревски: САД никогаш не отстапија од поддршката…

Новата американска амбасадорка Ангела Агелер деновиве положи…

Бектеши: Ако потпишеме договор со Србија гасот…

Доколку се потпише договорот со Србија, „ќе…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…