Baкцините од „ Фajзер“ се безбедни и по изминати 6 месеси со продолжениот рок на употреба од 3 месеци, тврдат здpaвствените власти

t

Нема опасност од примањето вакцина „Фајзер“ и покрај поминатиот рок на употреба до крајот на декември 2021. Рокот на употреба е продолжен од 6 на 9 месеци, за што добивме одобрение од надлежните, вели директорот на Поликлиниката „ Јане Сандански“, по рекациите во јавноста дека некои граѓани се враќале од таму, откако им било кажано дека ќе примаат вакцина со изминат рок.

„Фајзер“ со европската агенција за лекови го имаат документирано.испратено е до нашите- комитет за имунизација и МАЛМЕД. Од тука ние добивме документ дека можеме да ја употребуваме „ Фајзер“ и ние ја аплицираме овде во нашите пунктови, вели за Телма, директорот на поликлиника „ Јане Сандански“, Боре Радевски.

Според Радевски ретки се граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат откако ќе слушнат за изминатиот рок на вакцината „ Фајзер“ и имаат завиден број вакцинирани од почетокот на годината, особено со трета доза.

Се вакцинираат сите. можеби има исклучок на еден или двајца. три дена сметајте по 300-400. значи преку 1000 се вакцинирани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЌЕ ИМАМЕ СНЕГ ПРЕД НОВАТА ГОДИНА –…

Иако зимата се уште не е започната…

Шефот на иранската дипломатија Амир-Абдолахиан ги отфрли…

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан…

Официјално крај на драмата: Владата го поништи…

Владата на денешната седница одлучи да се…

Поранешниот грузиски претседател и непријател на Путин…

Правниот тим на поранешниот грузиски претседател Михаил…

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека Австрија…