Објавено на:

Boeната морнарица на САД зaплeни брод од Иран во Оманскиот залив

t

Воената морнарица на САД заплени брод од Иран во Оманскиот залив, кој наводно превезувал товар за приврзаниците на движењето Хути во Јемен.
Во соопштението на американската морнарица се наведува дека бродот бил запрен и претресен во вторникот и дека во таа прилика биле пронајдени околу 40 тони ѓубриво, кое било скриено, а кое се користи како состојка за правење експлозив.
АП потсетува дека британската кралска морнарица во неделата објави дека во истите води запленила 1.041 килограм дрога, јави Танјуг.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…

Зголемена стапка на дезертирање во амерканската морнарица:…

Вознемирувачка нова статистика покажува дека дезертирањата на…

Бајден: Поминуваме низ мрачен час од нашата…

„Ова повеќе не е само европско прашање,…

Трајанов: САД ќе ги седнат Македонија и…

ЕУ не решила ниту едно сложено прашање.…

Најмалку тројца загинати при уривање на трговски…

Најмалку три лица загинаа, а повеќе од…