Објавено на:

„Cakaaт дa ja yдaвaт Рycиja вo kрв – Ќe нe мeлaт кaкo вoдeнички кaмeњa и ќe нe плykaaт“

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко смета дека ситуацијата во Казахстан е обид за напад на постсоветските земји кои граничат со Русија, со цел да се „дави Русија во крв“.

„Треба да ја удават Русија во крв. Повторувам уште еднаш: Ако Русија не успее, нема ни да забележиме каде ќе стигнеме. Само ќе не прегазат. „Како што велам – ќе не мелат како воденички камења и ќе не плукаат“, рече Лукашенко.

Тој смета дека испраќањето на контингентот на ОДКБ е, како што рече, „отрезнувачки“ за организаторите и учесниците на протестите во Казахстан.

Во Казахстан од 2 јануари, по поскапувањето на горивата, има протести кои прераснаа во судири со силите на редот, во кои беа повредени околу илјада луѓе, а неколку десетици загинаа.

Белорусија испрати сили во Казахстан како дел од мисијата на ОДКБ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…

Путин кажа дали треба да има нуклеарна…

Русија и Казахстан тргнуваат од тоа дека…

Руската инвазија во Украина го зголемува ризикот…

Руската инвазија на Украина ја зголеми заканата…

Шефот на украинската делегација за преговори со…

Шефот на украинската парламентарна партија Слуга на…