Eве која е најдобрата замена за кафето

t

Ко би пиеле чај колку и кафе, ризикот за деменција ќе намали до 60 проценти, а најдобро е да пиете црни чаеви. Црниот чај, наутро, кога ќе се разбудиме, со својата богата мешавина, нуди инфузија на кофеин и антиоксиданти кои се будат, обезбедувајќи светло зголемување на енергијата.

Во црниот чај, сите уживаат – некои од овие темно еликсир голтка чиста, додека други додаваат малку млеко. Иако е црно вистинско задоволство за љубителите на чајот, повеќето од нив не знаат дека тој има неколку здравствени придобивки.

Маитри Гала, постар нутриционист во болницата Фортис, Мулунд, за здравствени сликички објасни дека црниот чај е еден од најпопуларните чаеви низ целиот свет и е меѓу четирите видови направени од весникот Камелија Синенис.

Здравствени придобивки од црниот чај

Додека црниот чај поминува низ оксидација, што му дава дополнителни придобивки, кога станува збор за зелениот чај не е случај. За време на оксидацијата, катехините се претвораат во терубигин, чајфлавин и флавоноли, што не е во зелен чај. Црниот чај е полн со антиоксиданти и нуди неколку здравствени придобивки, а тоа се:

Го подобрува здравјето на цревата

Црниот чај е богат со антиоксиданс полифенол, што помага во намалување на оксидативниот стрес, намалување на ризикот од хронични заболувања и подобрување на општата здравствена состојба. Полифенолите и антимикробните својства можат да помогнат во подобрување на здравјето на цревата и зајакнување на имунитетот.

Го намалува холестеролот

Црниот чај се подготвува од целосно ферментирани лисја на растението Camellia sinensis. Содржи катехини и чајфлавини, кои помагаат да се намали нивото на холестерол.

Го унапредува здравјето на срцето

Флавоноидите во црниот чај можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол, контролата на крвниот притисок и на крајот да се намали ризикот од заболувања поврзани со срцето.

Ја подобрува концентрацијата

Понекогаш сме тешко да останеме будни во текот на денот. Постојат дури и ситуацијата кога чувствуваме дека имаме помалку енергија. Решението за подобрување на здравјето нуди црн чај затоа што содржи кофеин и Л -теанин – аминокиселини кои ја подобруваат будноста и концентрацијата.

Помага при губење на тежината

Црниот чај е низок калоричен и ако пиеме незасладен идеал е здрава напивка, а одлична опција за сите оние кои сакаат да бидат решени со вишок тежина. Флавоните се исто така поврзани со намалување на тежината, обем на БМИ и половината. Бидејќи флавоните се присутни во црн чај, тие се погодни за намалување на телесната маст и намалување на телесната тежина, особено кога се комбинираат со соодветна исхрана и режим на вежбање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец искршил стакла на банка во Аеродром

Вчера во 09:50 часот на подрачјето на…

(Фото) Од далеку многу, далеку од многу:…

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ имало околу 25.000…

Европската Унија издвои шест милијарди евра за…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Ванковска: Сè ни одземаа, освен душата –…

Претседателскиот кандидат Билјана Ванковска, поддржана од партијата…