Koлапс на авиопревозот: Само денес откажани над 5000 летови поради ширењето на омикрон

t

Речиси 2.000 летови се откажани денеска ширум светот, а речиси 3.000 се одложени или одложени, покажуваат податоците на порталот Flightaware.com.
Поради ширењето на вирусот омикрон корона во Соединетите држави, од Божиќ се откажани летовите на најголемите авиокомпании – компаниите „Јунајтед“, „Делта“ и „Џет Блу“.
На Бадник се откажани повеќе од 700 летови, на Божиќ уште 997, а се проценува дека во светот се откажани вкупно над осум илјади летови, јавуваат американските медиуми.
„Тешкото зимско време во некои делови на САД и ширењето на омикроните влијаат на распоредот на летови на „Делта“ за време на празниците“, се вели во соопштението на американската авиокомпанија, така што патниците сè уште можат да стигнат до своите дестинации.
Нарушувањата на летовите предизвикани од ширењето на омикрон продолжуваат и по божиќниот викенд во сите делови на светот.

Повеќе од 100 домашни летови се откажани во Јапонија поради големото снежно невреме на северот и западот на земјата, а според податоците објавени од ANA Holdings и Japan Airlines, вкупно 7.560 патници биле принудени да ги променат своите планови.
Во Кина се откажани летовите на најголемите авиокомпании како „China Eastern“ (368) и „Air China“ (141), а најтешко се погодени аеродромите во Пекинг и Шангај, со над 300 откажани летови.
Двонеделната забрана за јужнокорејски авиони стапи на сила во Хонг Конг по откривањето на патници со ковид-позитивни 19.
Пријавените случаи на ковид 19 рапидно растат во сите делови на светот, главно поради ширењето на омикрон.
Новиот вид сочинува речиси три четвртини од новите инфекции во Соединетите Држави, дури 90 отсто од заразените во одредени области како што е источниот брег. Просечниот број на заразени со ковид 19 во САД минатата недела се зголеми за 45 отсто, на дури 179.000 дневно, а во Кина целиот град Ксиан со околу 13 милиони жители беше затворен за да се спречи ширењето. на инфекцијата, јави Танјуг.
Експертите повикуваат на претпазливост, и покрај фактот што истражувањата сугерираат дека омикронот предизвикува поблаги симптоми на болеста и помалку хоспитализирани во споредба со претходните варијанти на круната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…

Минатата недела имало 72 случаи на заразени…

Вкупно 47 пациенти со грип биле прегледани…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…