Koнечно добри вести – СЗО: Светот е пред КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА

t

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге изјави дека доколку не се појави нова варијанта на коронавирусот, пандемијата би можела наскоро да заврши.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, претходно овој месец изјави дека светот никогаш не бил во подобра ситуација да стави крај на пандемијата на Ковид-19.

„Никогаш не сме биле во подобра позиција да ставиме крај на епидемијата. Го гледаме крајот, но не сме таму“, изјави Гебрејесус.

Зборувајќи за телевизијата RUV, Клуге рече дека се согласува со изјавите на Гебрејесус.

„Доколку не се појави нова варијанта, епидемијата може да заврши наскоро. На ова треба да се надеваме“, изјави Клуге, пренесува N1.

Тој смета дека постојаното следење е важно и за брзо идентификување на новите варијанти.

Тој апелира до сите да добијат нова доза од вакцината против Ковид-19 пред зимата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…