Објавено на:

„Mерцедесот“ на новиот германски канцелар може да вози со дупнати гуми 30 км и има балистичка заштита

t

Познато е дека поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го користела Audi A8 L Security за протоколарни државни работи, но новиот канцелар Олаф Шолц избрал потрадиционална опција – Mercedes S-Class.

Како и многу негови претходници, и Шолц се одлучи за производител на автомобили од Штутгарт, а тој е вистински „тенк“ на тркала, кој овозможува најголема можна безбедност и луксуз во едно – Mercedes S680 4Matic Guard.

Станува збор за најновата генерација на еден од најпрестижните седани, а Гардот значи дека возилото е специјално заштитено со челични плочи во специјализираната работилница на Мерцедес во Баден-Баден, каде што се додадени околу два ипол тони „штитови“. за максимална заштита на корисникот.

Резервоарот има највисоко ниво на цивилна заштита VR10. Со тежина од 4,2 тони, моделот Guard е двојно поголем од стандардната верзија, а само шофершајбната, која секако е отпорна на куршуми, тежи 120 килограми. Додека производството на стандардниот Mercedes S680 трае околу 50 часа во фабриката, варијантата Guard е рачно изработена цели 50 дена.

За време на тестирањето, гардата претрпе 300 истрели со калибар 7,62×51 и детонација од пластичен експлозив од 12 килограми, додека куклата што го имитира канцеларот остана неоштетена.

Покрај балистичката заштита, вози на специјални „run-flat“ гуми Michelin PAX кои можат да се вози дупнати до 30 километри по пукање од автоматска пушка. Конечно, автомобилот има вграден систем за автоматско гаснење пожар и систем за компримиран воздух кој би спречил отровни гасови да влезат во возилото.

Под хаубата на седанот долг 5,5 метри се наоѓа 6,0-литарски V12 мотор од 612 КС и 830 Nm. Забрзувањето до 100 km/h од место трае 8,3 секунди, максималната брзина е ограничена на 190 km/h поради тежината од 4,5 тони и специјалните гуми, додека потрошувачката на овој ѕвер е во просек 20 литри бензин на секои 100 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арачиновец со „Мерцедес“ се удрил во полициско…

Вчера во 17.40 часот било пријавено дека…

Велосипедистка тешко повредена откако Мерцедес удрил во…

Вчера утрото, велосипедистка била тешко повредена откако…

Штајнмајер го посети Кавадарци со “Мерцедесот од…

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер…

Бренд концепти: Мерцедес – престижен бренд

Името на Карл Бенц е синоним за…

Инвестициски бум во Србија: Мерцедес и Тојота…

Република Србија може да добие две нови…