Објавено на:

Mила им е Украина ама помил им е гасот: Десет европски компании отворија сметки во „Газпромбанк“, четири плаќаа за гас во рубли

t

Десет европски компании кои купуваат руски гас отвориле сметки во „Газпромбанк“, а четири веќе го платиле гасот во рубљи, објави американската агенција „Блумберг“, повикувајќи се на извори.

„Четири купувачи на руски гас од Европа веќе платиле за испораките во рубљи, како што бара Русија.“ Десет европски компании веќе отвориле сметки во „Газпромбанк“, наведува агенцијата.


Да потсетиме, рускиот концерн рано денеска ја прекина испораката на гас за Полска и Бугарија бидејќи тие не ги подмирувале обврските според новиот принцип – во рубљи.

Дополнително познатиот економски аналитичар Zero Hedge сподели информација дека одредени држави кои се спремни да плаќаат во рубли ќе купуваат повеќе за да компензираат за запирањето на доток на гас за Бугарија и Полска.

-ЕУ привремено ќе го зголеми набавувањето на гас од Руската Федерација преку земјите подготвени да плаќат во рубли како компензација за прекинувањето на дотокот за Полска и Бугарија – извор Тасс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од што ќе живеат тие луѓе? 27.167…

Мајската плата се уште ја чекаат 27.167…

И Бугарија има со што да “се…

ФБИ нуди награда од 100.000 долари за…

Тешка сообраќајна несреќа во Чаир: Повреден е…

Вчера во 06.40 часот во СВР Скопје…

ЦУК информира: Еве на кои планини нема…

Низ парк шумата Водно или низ нашите…

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…