Објавено на:

Maјката на Ноле: Ова е политички прогон за да не стане најдобар на сите времиња

t

Мајката на Новак Ѓоковиќ, Дијана очекувано е вознемирана поради случувањата во Мелбурн. Најдобриот светски тенисер моментално се наоѓа во притвор во имиграционен хотел, откако не доби виза за влез во Австралија.

Дијана Ѓоковиќ смета дека ова е политички прогон за нејзиниот син да не стане најдобар на сите времиња.

„За мене како мајка ова е многу тешко, бидејќи не заслужи ваков третман. Сега ставот дека не смее да влезе во Австралија добива политичка димензија и не смее да игра. Го држат во валкан хотел и го држат со часови без контакт со нас. Ова е чисто политички атак за да не стане најдобар на сите времиња. Мислам дека многу брзо сите ќе разберат дека тој е револуционер, кој го менува овој свет. Се надевам дека психички ќе остане здрав и дека нема да му ги ‘скршат крилата’ како што се обидуваа“, вели мајката на најдобриот светски тенисер за српските медиуми.

Таа додаде дека условите во кои е сместен нејзниот син се ужасни.

„Зборував со него денеска, не сакаше да говори премногу. Се обидува да заспие, но не може. Како мајка се чувствувам згрозено, бидејќи го третираат како затвореник. Се надевам дека ќе остане силен и дека ќе победи. Смештајот е ужасен, мал мигрантски хотел, ако воопшто може да се нарече хотел“, додаде Дијана Ѓоковиќ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…