Oпозициски партии на Албанците добиваат место во ДИК

t

Најдоцна до 18 декември, лидерите на опозициските партии на Албанците Изет Меџити, Африм Гаши, Биљал Касами, Арјанит Хоџа и Скендер Реџепи ќе треба до претседателот на Собранието Талат Џафери да достават предлог за член на ДИК.

„Во прилог ви го доставувам извештајот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија. Истовремено ве известувам дека согласно членот 29 став 1 од Изборниот законик во рок од три дена од денот на приемот на ова известување, најдоцна до 18 декември 2023 година до 16:30 часот, потребно е писмено да ми доставите предлог за член на Државната изборна комисија од листата доставена во прилог на извештајот“, стои во писмото на Џафери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доставени се 12 приговори за заштита на…

Државната изборна комисија ја одржа првата прес-конференција…

Отворени избирачките места, право на глас имаат…

Во 7 чаsот почна гласањето на првиот…

Даштевски: ДИК е подготвена да спроведе фер,…

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски…

Денес ќе се знае редоследот на листата…

Државната изборна комисија денеска се очекува да…

(Видео) „Храбро за Македонија“ ги поднесе пратеничките…

На листата за кандидати за пратеници на…