Објавено на:

Pуски експерти: Оcтин ѝ донесе “пилула за мир” на Укpаина

t

Руските експерти и официјални лица ја толкуваат ненајавената посета на шефот на Пентагон, Лојд Остин на Киев како знак на западна солидарност и обид да се подигне борбениот дух на Киев, а новиот пакет за воена помош на САД го гледаат како „апче за мир“ за Украина.


Руската експертска јавност се согласува со рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов, кој рече дека најавата за уште една американска испорака на оружје не е ништо повеќе од таблета за смирување подготвена за Владимир Зеленски од прекуокеански „добротвори“. Според него, ситуацијата на фронтот и во украинската влада е на работ на целосен колапс.
Политиколози оценуваат дека целта на оваа посета не е поврзана со смирување на украинската јавност, туку на украинските власти.


„Таа таблета, како што рече амбасадорот Антонов, му е потребна само на Зеленски. Сега повторно ќе започне ПР кампања во смисла – „целиот свет е со нас“ и „одиме на победа“… Се обидува да ја „прикрие“, на пример, посетата на британскиот министер за надворешни работи. Дејвид Камерон, кој дојде во Киев и зборуваше за голема поддршка, за помош, за тоа дека целиот свет е со нив, но тој не пружи апсолутно никаква воена помош, иако таму помина два дена“, вели заменик-претседателот. на Президиумот на Меѓународниот совет на руските сонародници, Вадим Колесниченко.


Интересно е што во последните неколку дена британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, кој на Украина и вети морална, дипломатска, економска и воена поддршка, а потоа и шефот на Пентагон, кој рече дека американската поддршка за Украина ќе биде „долгорочно“, еден по друг го посети Киев и германскиот министер за одбрана Борис Писториус, кој дојде да ја потврди поддршката на Берлин за Украина во нејзината борба против Русија.


„Мислам дека посетата на шефовите на министерствата за одбрана на западните земји укажува на тешката состојба на украинските вооружени сили. „Овие посети имаат за цел донекаде да ги смират украинските власти, за да им дадат надеж дека финансирањето ќе продолжи, и покрај објективните тешкотии“, вели рускиот експерт Иван Мезјухо.
Тој оцени дека посетите на Писториус и Остин на Киев се како „сеанса на советскиот психотерапевт Кашпировски“.
„Во каква ситуација е Западот? Џо Бајден е во неволја, и дава оружје на Украина, но во помали количества од очекуваното… Европа веќе е претерано оптеретувана со поддршката на Украина и не може да ги зголеми трошоците. Продолжува да дава помош, но во онаа мерка која е претходно договорена. Затоа, верувам дека посетите на Остин и Писториус се меѓусебно координирани, дизајнирани да ги убедат украинските власти во нивната поддршка“, вели Межухо.

Шефот на Пентагон го посети Киев за да ги убеди властите во Киев дека Соединетите Држави ќе продолжат да ја поддржуваат борбата на нивната земја против Русија, а посетата се случи во време на растечки поделби околу помошта за Украина во американскиот Конгрес, пред претседателските избори следниот ноември.
„Како што видовме во последниве месеци, и покрај притисокот на Џо Бајден, не беше донесена одлука за доделување пари на Украина, па дури и заедничкиот пакет за Израел и Украина исто така не беше изгласан. Причината е едноставна – опозицијата бара за ова прашање отворено да се разговара во Конгресот, што значи дека луѓето бараат да се знае за што се потрошени парите и каде отишло оружјето. Не е само тоа што руските вооружени сили многу ефикасно го уништуваат фалено американско оружје на територијата на Украина, туку и дека повеќето луѓе имаат силно мислење дека сето тоа е голема корупциска шема на претседателската администрација и воено-индустрискиот комплекс. на Соединетите Држави“, вели Колесниченко.

Вашингтон е убедливо најголемиот донатор на воена помош за Киев, а намалувањето на американската помош би било голем удар за Украина, која се подготвува за втора зима на војна. Сепак, има се повеќе републиканци кои се противат на продолжување на помошта за Украина, така што новата поддршка за Киев изостана.
Експертите не исклучуваат дека Остин дошол во Киев за да разговара за претстојните зимски борби и да планира идна помош. Колесниченко забележува дека американските ментори бараат Киев да се мобилизира поактивно со зголемување на старосната граница за регрутирање.
Според него, САД бараат Украина по секоја цена да постигне победа над Русија, дури и да ја подигне старосната граница за регрутирање на 70 години и да ја намали на 17 години, а исто така и жените да бидат регрутирани. Тоа, истакнува Колесниченко, е класична „машина за мелење месо и за уништување на словенскиот народ“.


Она што Остин му го вети на Киев


Во секој случај, финансирањето на вооружените сили на Украина официјално не е вклучено во буџетот на САД до крајот на февруари, што е лош знак за Володимир Зеленски и неговиот тим, а оваа посета треба да ги израмни тие негативни аспекти, заклучуваат експертите. .
Американскиот секретар за одбрана во Киев изјави дека Пентагон ќе и испрати на Украина дополнителна помош во оружје во вредност од 100 милиони долари од постоечките американски резерви, вклучувајќи артилериска муниција и системи за противвоздушна одбрана.
Пакетот вклучува и друг артилериски ракетен систем Химарс, рече Остин.

Тој посочи дека напорите на Украина да ги порази руските сили се „важни за остатокот од светот“ и дека поддршката на САД ќе продолжи „на долг рок“.
Сепак, тој изјави и дека не е важно какво оружје ќе му се даде на Киев, туку како се користи и интегрира.
Зеленски рече дека посетата на Остин е „важен сигнал за Украина“ и се заблагодари на Конгресот и американскиот народ за поддршката.
Инаку, Остин во Киев се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, министерот за одбрана Рустем Умеров и врховниот командант на вооружените сили Валериј Залужни.
Ова е втор пат шефот на Пентагон да отпатува во Киев откако Русија ја лансираше спецификацијата

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…