Tрајанов: Пописот е неуспешен

t

Во емисијата „Студио 10“, претседателот на Демократскиот сојуз изјави дека првичните анализи на објавените податоци од пописот не се одраз на фактичката состојба. Тој смета дека пописот е неуспешен.

„Во дијаспората, проценките се дека само околу 10% од Македонците се попишани, додека во Македонија, од резидентното население, претежно Македонци, над 130.000 не се попишани. Овие бројки го наметнуваат заклучокот, дека пописот е неуспешен и за тоа треба да се бараат причините и одговорноста.“

Трајанов вели дека потебни се дополнителни проверки кои ќе ги прецизираат овие податоци.

„Потребно е да се направат дополнителни вкрстувсња и проверки на податоците, а за нерезидентното население (иселеници) да се спроведе дополнителен попис.“ – изјави Павле Трајанов за Студио 10.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг ги осуди ракетните тестирања на Северна…

НАТО упати критики кон Северна Кореја поради…

Апасиев: Шупаци корумпирани! Наместо да му ги…

Денешниот постигнат договор значи дека ЕСМ има…

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…