Објавено на:

Tројца Бугари осомничени за сквернавење на споменик на холокаустот во Париз

t

Три лица од Бугарија се осомничени за вандализирање на споменик на холокаустот во Париз. Париското јавно обвинителство трага по сторителите на вандалскиот чин и според нивните сознанија трагите водат во Бугарија.

На 14 мај, црвени раце беа пронајдени на Ѕидот на праведниците на споменикот на холокаустот во Париз, на кој се наведени 3.900 луѓе кои учествувале во спасувањето на Евреите за време на нацистичката окупација на Франција во Втората светска војна.

Обвинителите истражуваат оштетување на заштитениот историски објект од национални, етнички, расни или верски мотиви.

Слични ознаки беа пронајдени на друго место во областа Маре во центарот на Париз, историски центар на францускиот еврејски живот, пренесува France24.

Во писмен одговор до Политико, обвинителството соопшти дека тројцата осомничени биле забележани од надзорните камери како се движат од споменикот до хотел во источниот дел на Париз, пред да заминат со автобус кон Белгија.

„Истрагата, исто така, утврди дека резервациите биле направени од Бугарија“ – соопштија од обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО! Мила Рељиќ ќе ја претставува Македонија…

Maкедонската таеквондистка Мила Рељиќ освои златен медал и стана…

Бугарин, Украинец и Германец уапсени за морничавиот…

Бугарин и уште две лица се приведени…

Kовчези со натпис „француски војници од Украина“…

Пет ковчези со натпис „француски војници од…

Улица во Париз ќе го носи името…

Париските власти денеска едногласно ја усвоија идејата…

Tројца Бугари осомничени за сквернавење на споменик…

Три лица од Бугарија се осомничени за…