Објавено на:

Абазовиќ ги повика граѓаните на одговорност и штедење

t

Претседателот на црногорската Влада Дритан Абазовиќ стравува од криза, како прехранбена така и енергетска, на есен, апелирајќи граѓаните да бидат одговорни и да штедат кога се во прашање горивото и електричната енергија.

–Не е ова апел да се променат навиките, но, едноставно сите во светот ги чека тешка година. Црна Гора нема да биде заобиколена. Верувам дека и оваа ситуација ќе ја надминеме, изјави Абазовиќ, јавија медиумите во Подгорица.


По разговорот со финскиот колега, Абазовиќ истакна дека граѓаните треба да го прифатат фактот оти Владата прави сè што е во нејзина моќ, но, не може да ја запре војната во Европа.

–Нема да имаме само енергетска криза, ама и прехранбена. И сериозните земји сериозно размислуваат за тоа. Ќе ги преземеме сите мерки, и сега ги преземаме. Веќе имавме иницијатива за акцизна политика, појасни Абазовиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Абазовиќ ги повика граѓаните на одговорност и…

Претседателот на црногорската Влада Дритан Абазовиќ стравува…

Премиерите на Црна Гора и Албанија едногласни:…

Премиерите на Црна Гора и Албанија, Дритан…

Абазовиќ ја прифати поканата на Зеленски да…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ја прифати поканата…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…

Црногорското “ДУИ” уценува: Ако Абазовиќ сака да…

Доколку актуелниот вицепремиер на Црна Гора во…