Објавено на:

Абазовиќ најави посета на Србија на 29 јуни

t

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално ќе ја посети Србија на 29 јуни.

Абазовиќ, кој присуствува на Самитот „Отворен Балкан“ во Охрид, на Твитер објави дека Црна Гора и Србија сакаат да ги ресетираат своите односи.

„Претседателот Александар Вучиќ и јас се согласивме дека двете земји се насочени една кон друга и дека заедно треба да создадат европска иднина заснована на помирување и соработка“. Тоа ќе биде прва официјална посета на Абазовиќ откако ја презеде функцијата премиер на Црна Гора.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Вучиќ зема најмала плата од сите претседатели…

Иако вчера му беше зголемена платата, српскиот…

Гренел: Трамп сакаше економски развиен Балкан, дојде…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…

Да не има македонски пасош? Германската полиција…

Веќе трет месец полицијата трага по Мирнеса С.…

На сплавот што потона имало два-три пати…

Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ вели дека,…