Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

t

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на состанокот на ОБСЕ во Македонија. Москва остро ја критикуваше Бугарија дека на авионот на Лавров не му било дозволено да помине низ бугарска територија бидејќи во авионот имало уште едно лице од списокот со санкции.

Податоците од страницата Флајрадар24 покажуваат дека авионот со Лавров поминал низ Турција и Грција за да стигне до Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…