Објавено на:

Австралиско христијанско училиште бара родителите да потпишат договор за упис на ученици со кој хомосексуалноста се смета за грев

t

Едно христијанско училиште во австралискиот град Бризбејн предизвика незадоволство поради тоа што од родителите се бара да потпишат договор за упис кој се однесува на хомосексуалноста како грев и го вклучува во списокот на „неморално“ однесување заедно со бестијалноста, инцестот и педофилијата.

Во документот може да се видат студенти протерани врз основа на сексуална ориентација, родов идентитет или сексуална активност, според петицијата на Change.org против новиот договор, кој собра повеќе од 100.000 потписи.
Кристијанскиот колеџ Citipointe го испрати договорот до родителите минатиот петок пред новата учебна година, според филијалата на CNN 7 News.

„Ние веруваме дека секој облик на сексуален неморал, (вклучувајќи, но не ограничувајќи се на прељуба, блуд, хомосексуални дејствија, бисексуални дејствија, бестијалност, инцест, педофилија и порнографија), е грешен и навредлив за Бога и е деструктивен за човечките односи и општеството. “, наводно, се наведува во училишниот документ.

Во договорот, исто така, се вели дека колеџот ќе запише студент само „врз основа на полот што одговара на нивниот биолошки пол“.

Колеџот е едно од најголемите независни училишта во Квинсленд, каде што учат околу 1.700 деца од основно до средно образование, според неговата веб-страница.
Петицијата го обвинува училиштето за отворено дискриминација на квир и транс учениците и бара училиштето да го повлече договорот.

„Потпишете ја петицијата за да му покажете на Citipointe дека нема да се залагаме за таква бесрамна трансфобија и хомофобија“, напиша Бетани Лау, креаторката на петицијата.

Училиштето стои на договорот и во соопштението рече дека неговите учења и операции се засноваат на религиозните верувања на Меѓународната мрежа на цркви „кои сметаат дека бракот бил воспоставен од Бог како меѓу маж и жена и кои не прават разлика помеѓу полот и биолошкиот пол“.

Свештеникот Брајан Мулхеран, директорот на училиштето, во изјавата рече: „Ние отсекогаш ги имавме овие христијански верувања и се обидовме да бидеме фер и транспарентни во нашата заедница со тоа што јасно ги појаснивме во договорот за упис.

„Ние бараме да го задржиме нашиот христијански етос и да им дадеме на родителите и учениците право да направат информиран избор за тоа дали можат да го поддржат и прифатат нашиот пристап кон христијанското образование.
„Citipointe не ги суди студентите според нивната сексуалност или родов идентитет и ние не би донеле одлука за нивното запишување на Колеџот едноставно врз основа на тоа“.

Сепак, новиот договор наведува дека училиштето ќе има „право да исклучува ученик“ кој „повеќе не се придржува до доктринските прописи на Колеџот, вклучително и оние за биолошкиот пол“, според 7 Вести.
CNN контактираше со Citipointe за дополнителни коментари.

Министерката за образование на Квинсленд, Грејс Грејс, која има небинарно дете, рече дека содржината на договорот ја смета за „многу вознемирувачка“.

„Во денешно време да се види како се случува ова е всушност сосема неверојатно“, рече Грејс. Министерот рече дека предметот е упатен до Одборот за акредитација на недржавни училишта, кој ќе ги разгледува жалбите за училиштето во четврток.

Комисијата за човекови права во Квинсленд соопшти дека државниот Закон за антидискриминација ги спречува училиштата да ги дискриминираат учениците врз основа на нивната сексуалност или родов идентитет.
Училиштата во државата можат да работат како самец или верско училиште, но законот „не дозволува училиште да одбие упис врз основа на родов идентитет или сексуалност“, се вели во соопштението на комисијата.

„Училишната политика која бара транс или родово различно младо лице да се третира како нивниот пол при раѓањето, или која бара од млад човек да ја сокрие или негира својата сексуалност, веројатно ќе претставува незаконска дискриминација“, се вели во извештајот.

„Училиштата не можат да склучуваат договори за извршување на нивните должности според законите за дискриминација барајќи од родителите или учениците да се согласат со дискриминаторски услови.
Федералната влада на Австралија предложи нова легислатива за која вели дека ќе ги заштити граѓаните од дискриминација врз основа на религиозно верување или активност, исто како што сегашните закони забрануваат дискриминација врз основа на раса, пол, попреченост и возраст.

Предлог-законот за верска дискриминација сè уште работи низ Парламентот, а илјадници заинтересирани страни ги доставија своите ставови.

Критичарите се загрижени дека нацрт-законот ќе им дозволи на верските тела, вклучително и училиштата и добротворните организации, да дискриминираат доколку е во согласност со нивните основни верувања.
Во својот поднесок, Советот за граѓански слободи на Нов Јужен Велс рече дека предложениот закон „опасно го проширува прекумерното привилегирање на верските права во однос на другите права и ја ослабува постојната заштита достапна според сегашните државни и федерални закони за антидискриминација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Се преврте автобус кој се враќал…

Најмалку 10 лица загинаа денеска, а 11…

(Видео) Скандалозна тепачка на фудбал во Австралија:…

Скандалозни сцени пристигнуваат од Австралија. Имено, на…

Уште тоа ни треба: Австралија се подготвува…

Австралија треба да троши повеќе на одбраната…

Силен земјотрес во близина на Австралија

Во понеделникот земјотрес со јачина од 5,8…