Австралија повторно се избpyка – не можат да го дeпopтиpaaт: Ѓоковиќ не претставува опасност за државата – еве што вели вештаkoт

t

Во официјалните документи доставени до судот, мислењето на вештаците е дека Новак Ѓоковиќ не претставува опасност за Австралија.

Министерот за имиграција Алекс Хок во петокот изјави дека Новак Ѓоковиќ е опасност за Австралија и дека поради тоа не може да добие виза. Но, мислењето на стручни лица од Министерството за здравство говори поинаку, пренесува Б92.нет, што се е наведено во официјалната судска документација.

Ако се претпостави дека Новак Ѓоковиќ добил позитивен тест на 16 декември 2021 година, а негативен на 22 декември, а бил асимптоматски барем од 27 декември, не бил вакциниран, колкава  опасност претставува за другите?

– Користејќи ги горенаведените претпоставки, можеме да потврдиме дека Новак Ѓоковиќ е заразен со коронавирус, па иако не бил вакциниран, тоа значи дека е заштитен од коронавирусот во следните неколку месеци. Неговиот негативен тест, кој го доби на 22 декември, исто така покажува и дека се заразил со вирусот и дека има антитела. Не е голема веројатноста дека претставува опасност, затоа цениме дека не е ризик за Австралијците – се вели во официјалните судски документи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

Трагедија: Се преврте автобус кој се враќал…

Најмалку 10 лица загинаа денеска, а 11…

(Видео) Скандалозна тепачка на фудбал во Австралија:…

Скандалозни сцени пристигнуваат од Австралија. Имено, на…

Уште тоа ни треба: Австралија се подготвува…

Австралија треба да троши повеќе на одбраната…