Објавено на:

Австралија, сpaм да ви е, ги заборавивте ли донациите од Новак за пожapите?

t

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ моментално се наоѓа во имиграциски притвор на аеродромот во Мелбурн, откако му била одбиена виза за влез на територијата на Австралија. Пред малку беше соопштено дека нема да му биде одобрен влез во земјата и дека во четврток ќќе биде депортиран.

Да потсетиме, на Ѓоковиќ претходно му издадоа медицинско ослободување од вакцина за ковид-219 за настап на Австралија опен од две независни медицински тела, но и тоа не беше доволно властите да му дозволат влез во оваа земја, што многумина го сметаат за политичка одлука.

Сепак, јавноста треба да се потсети на она што се случи само две години претходно.

Страшни пожари ја зафатија Австралија во тоа време, а меѓу првите реагираше Новак Ѓоковиќ кој испрати значителна сума пари за да помогне во санирањето на штетите.

Многумина се сеќаваат на тоа во моментов, но и на пречекот што му беше приреден на српскиот тенисер во 2019 година кога слета на аеродромот. Потоа, Новак имаше одличен пречек.

Очигледно многу се сменија за нешто повеќе од 700 дена. Прашањето е само дали Новак Ѓоковиќ го заслужи ова?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакери ја тероризираат Австралија: Дајте 10 милиони…

Хакери бараат речиси 10 милиони долари за…

Чарлс Трети прогласен за монарх на Австралија

Кралот Чарлс III од Велика Британија и…

Премиерот на Австралија ѝ оддаде почит на…

Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска и оддаде…

(Фото) Македонците од двојазично училиште во Мелбурн…

Основното училиште „Лејлор Норт“ во Мелбурн, во…

Платформа за тргување со криптовалути по грешка…

Платформата за тргување со криптовалути Крипто.ком случајно…