Објавено на:

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага на смртта на хуманитарците во Газа

t

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој ќе работи со Израел за да се обезбеди „транспарентност“ во истрагата за смртта на седум хуманитарни работници во Појасот Газа, вклучително и една Австралијка, кои беа убиени од израелски дрон, пренесе Бета.

Австралиската министерка за надворешни работи, Пени Вонг, рече дека информациите за нападот доставени од Израел досега се недоволни и дека нејзината влада сака „квалификувано лице“ да ја надгледува истрагата.

Владата ќе назначи специјален советник да работи со Израел, како што побаравме, за да можеме да бидеме информирани за напредокот на истражниот процес, рече Пени Вонг.

Според неа, Австралија сака да има „целосна доверба во транспарентноста на истрагата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: За жал, многу од заложниците што…

Поранешниот американски претседател и кандидат на Републиканската…

Србија испраќа 900 тони хуманитарна помош за…

Владата на Република Србија денеска испрати втор…

Белгиската телевизија го прекина настапот на Израел…

Белгиската телевизија VRT престана да го емитува…

Бајден: Ќе ја прекинеме испораката на оружје…

Американскиот претседател Џозеф Бајден во средата за…

Борел: Во Газа се оствари најстрашното сценарио…

Според шефицата на Светската програма за храна…