Објавено на:

„Азовците не користеа како жив штит“ – Жителите на Мариопол раскажуваат што се случувало во градот кој со недели беше под опсада

t

Локалните жители кои го напуштиле градот велат дека 15 дена се криеле во подрумот додека украинската армија „поставувала тенкови“.

„Куќата ни ја нема веќе, ништо, се гореше, лежеа трупови на луѓе и војници, децата викаа, плачеа. Одевме под куршуми, едвај стигнавме до автобусот. Овој пат Азовците само се скрија зад нас , ние бевме жив ѕид“, вели еден од жителите на Мариупол.

Мнозинството жители на Мариупол евакуирани од градот одлучија да се преселат во Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на состанокот со неговиот колега од ОАЕ Заид ел Нахјан.

„Вчера се случи многу важен настан, по многу денови, бидејќи украинските сили не сакаа да соработуваат за прашањето за евакуација на луѓето, вклучително и од Марипол, успеавме да извлечеме 33.000 жители. „Огромното мнозинство од овие луѓе избраа да ги користат рутите што водат кон Русија“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…

Откриено е кој град ќе биде домаќин…

Ливерпул ќе биде градот домаќин на Изборот…

По свадба тапани: Ковачевски го осуди името…

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди отворањето…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат…

Мицкоски одлучил да не се конфронтира со…

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи…