Објавено на:

Аирлија премиер Албанец: СНП ќе влезе во владата на Дритан Абазовиќ

t

Главниот одбор на СНП прифати партијата да биде дел од малцинската влада во која ќе биде и СДП.

На седницата на ГО со двотретинско мнозинство беше изгласана одлуката за влез во малцинската влада со СДП.

Претходно, СНП го услови своето учество во малцинската влада со фактот што во неа не се Демократската партија на социјалистите (ДПС), социјалдемократите на Црна Гора (СД) и СДП.

Откако ДПС инсистираше на тоа дека некои од државотворните партии мора да се приклучат на новата влада, мандатарот Дритан Абазовиќ прифати дека тоа ќе биде СДП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Абазовиќ со порака до Србија и Косово:…

Црногорскиот премиер, Дритан Абазовиќ, убиството на косовскиот…

Абазовиќ ги повика граѓаните на одговорност и…

Претседателот на црногорската Влада Дритан Абазовиќ стравува…

Премиерите на Црна Гора и Албанија едногласни:…

Премиерите на Црна Гора и Албанија, Дритан…

Абазовиќ ја прифати поканата на Зеленски да…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ја прифати поканата…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…